Debrecen tartalmas és lélekemelő ünnepségsorozatra készül

Dr. Gáborjáni Szabó Botond, a Debreceni Református Kollégium Múzeumának igazgatója a Kokárdás Napokat beharangozó sajtótájékoztatón elmondta, hogy egy történelmi helyszínen, az Oratóriumban hívják fel a közvélemény figyelmét az ünnepi programsorozatra, amely gyakorlatilag 170 éve változatlan és méltó módon őrzi az 1848/49-es forradalom és szabadságharc debreceni vonatkozásait. Az igazgató külön megköszönte a városvezetésnek, hogy az ünnepségsorozatban kiemelt helyet kapott a református kollégium által szervezett kiállítás és konferencia is.

Komolay Szabolcs, Debrecen alpolgármestere szerint az utókornak nemcsak kötelessége, hanem a nemzeti öntudatot erősítő büszkesége is, hogy felhívja a figyelmet arra, milyen sorsfordító eseményék történtek a városban, például a kollégium vagy a Nagytemplom falai között. Debrecenben sikerült összefogni egy közös cél érdekében, hogy a családokat még színesebb, még tartalmasabb programok várják a nemzeti ünnepünk alkalmából. Kiemelte, hogy tavaly több mint 200 millió forintért megújult a Honvédtemető, amely új helyszíne lesz az idei Kokárdás Napoknak.

Berkecz Gábor, a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium igazgatója kiemelte, hogy az intézmény rendszeresen részt vesz az állami és városi ünnepeken. Ez fontos küldetés és lehetőség is egyben, mert olyan értékeket tudnak a növendékek számára közvetíteni, mint a haza szeretete, a nemzettudat, a honvédelem és a hősök tisztelete.

Dr. Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese szerint a múzeum a helyi identitástudat legfontosabb helye és ennek szellemében szervezték az idei eseményeket. Külön szempont volt az, hogy a gyerekeket is megszólítsák olyan játékos és tartalmas vetélkedőkön keresztül, amelyek 1848-49-es debreceni vonatkozású eseményeihez és helyszíneihez kötődnek.

Bódor Edit, a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője azt hangsúlyozta, hogy a családok minden tagját megszólító események közös gondolata a méltóság, a helyi értékek tisztelete, hagyományaink tovább éltetése. Olyan különleges és érdekes programokon vehetnek részt a debreceni polgárok, mint például március 15-i ünnepélyes masírozás, azaz közös séta a Petőfi tértől a Déri térig, ahol menet közben, különböző helyszíneken többek között színészek, néptáncosok idézik meg a 170 évvel ezelőtt történteket.