Programok betöltése

« Összes Programok

  • Ez az program elmúlt.

BAKATOR bor- és gasztrofesztivál

2019 június 1 • 10:00 - 22:00

Múlt és jelen: Debrecen szőlőskertje – egy újjáéledő borvidék

A bihari Érmellék borászati központja Bihardiószeg: ma az érmelléki borvidék bihari részének 250 hektárnyi szőlőterületéből 80 hektárt a településen művelnek. Debrecentől alig harminc kilométerre, a magyar-román határ túloldalán azonnal elénk tárulnak a szőlőskertekkel, borospincékkel tarkított dombok.

Egy monda szerint az első szőlőt Nagy Lajos király telepítette Diószegen. A debreceni polgárok figyelme a törökök terjeszkedése miatt a 17. század közepétől fordul a borvidék felé: sok debreceni polgár vásárolt szőlőt a városhoz legközelebb eső borvidéken, hiszen a jó érmelléki bor biztos megélhetést biztosított számukra – már 1690-ben 118 debreceni polgárnak 29 érmelléki településen volt nagyobb szőlője. Feljegyezték, hogy szüret idején Debrecenben szünetelt a közigazgatás is.

Az érmelléki boroknak a XIX. században is igen jó híre volt: Széchényi István, aki a IV. Hessen-Homburg Huszárezred hadnagyaként 1821-1825 között Bihardiószegen tartózkodott, nagyra becsülte az itt termett könnyű fehérborokat: „Fehér asztali borainkat, úgymint a könnyű Érmellékit, Lajoshegyit, Somlait, Neszmélyit, ízlésem szerint a világ minden fehér borai elé teszem”.

A diószegi borászkodás a 19. század második felében élte aranykorát: gróf Zichy Ferenc mintaszőlészetet és -borászatot hozott létre az uradalmi központban, illetve 1870-ben a Zichy család közbenjárásának köszönhetően az állam Bihardiószegen alapította meg az ország első borászati szakiskoláját, a vincellérképezdét is.

A vidék zászlósbora évszázadokig a Bakator volt. Piros héjú, kerek szemű, bogyója korán kezd édesedni, de lassan érik, héja vastag, ellenáll a szürkerothadásnak, ezért október második felében szüretelik. Fehér bora lassan érik, de a kitűnő évjáratokban legendás borokat adott. Elég gyakran fehér aszúbort is készítettek belőle – a kínai császár is rendelt belőle 200 üveggel 1872-ben.

A II. világháború után a bihari Érmellék településein a Bakator már nem szerepel a termesztésre javasolt és termeszthető szőlőfajták között: jó hetven évre el is tűnt Bihardiószegről.

A fajtát elsőnek Szeremley Huba termesztette újra a Badacsony-hegyen (2008-tól újra elismert fajta lett Magyarországon). A szatmári Érmelléken 10-12 éve termeszti a fajtát a Bakator Hegyközség 20-25 gazdája Avasújvárosban és környékén. Innen hozott vesszőkkel telepítette újra a fajtát Bihardiószegre a Heit család 2013-ban.

2017-ben a fajta népszerűsítésére Bihardiószeg Önkormányzata első alkalommal szervezte meg a Bakator bor- és gasztrofesztivált, amikor is a fajta Kárpát-medencei termelői összefogva Debrecen és Bihardiószeg önkormányzatai vezetőivel létrehozták a Bakator Szövetséget. Idén immár harmadszor várja az érdeklődő borbarát közönséget a fesztivál: az egyetlen alkalom, amikor három ország Bakator borait egy helyen végig lehet kóstolni.

Bakator borok Kárpát-medencei mustrája:

Heit Lóránd – Heit Pince, Bihardiószeg (RO) www.heit.hu

Bartos István – Bartos Pince, Avasújváros (RO)

Andrási László – Somló Kincse Kézműves Kispince, Somló hegy (HU) www.somlokincse.hu

Mauer Oszkár – Mauer Pince, Szerémség (SRB) www.maurer.rs

 

Vendég kiállítóként a Felvidékről érkeznek Mátyás András és Sütő Zsolt borászok, akik a hagyományos szőlőművelés és természethű, autentikus borkészítést képviselik:

Mátyás Pince – Kisújfalu (SK) www.matyaspince.sk

Strekov 1075 Pince – Kürt (SK) www.strekov1075.eu

 

Érmellék legszebb borainak kóstolója, 15 borász válogatott borai:

A Bihardiószegi Önkormányzat felhívására 2019. március 23-án a bihari Érmellék 14 borásza hozta el borait, hogy egy szakértő zsűri elbírálja, hogy mely borok kerülhetnek a Bakator bor- és gasztrofesztivál közönsége elé. A zsűri javaslata alapján a fesztivál közönsége 15 borász 42 borát kóstolhatja majd a borvidék hat településéről. A bihardiószegi Hegedűs Árpád, Heit Lóránd, Kun Barna, Mados Attila, Piheni Panni, Rittner Tibor, Szőnyi József és Várdai József mellett jelen lesz még boraival a fesztiválon Féth Imre és György-Csáki Sándor Biharpüspökiből, Hegedűs Attila Érmihályfalváról, Czapp Árpád Székelyhídról; Szentjobbról pedig Kollák József, Zatykó István és Szallós László.

Az Érmelléken fő fajtának számító Királyleánykák (Fetească regală) és Ottonel Muskotályok mellett fehér- (Generosa, Furmint, Magyaródi Mustos, Sauvignon Blanc, Szürkebarát, Olaszrizling, Zöldveltelini) és vörösborok (Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Kadarka, Kékfrankos, Merlot), házasított fehér és vörös tételek, valamint rosék kóstolhatók.

 

Kastélykerti mulatság – koncertek a Nagyszínpadon:

11.00: Rutkai Bori Banda

13.00: Jó ebédhez szól a nóta – a Pákozdi Citerazenekar műsora

15.00: Edina Quartet

17.30: Bagossy Brothers Company

20.30: Csík zenekar

látogatás a régi-új Zichy-kastélyban:

Az 1701-1703 között épült kastély 2010-ben lett Bihardiószeg Község tulajdona, 2014-re sikerült renoválni a tetőzetet és a dél-nyugati szárnyat, amelyben már látogatható az Érmellék Ökológiai Múzeum: itt tekinthető meg a tájegység növény- és állatvilágát, halászati és borászati hagyományait, valamint a kastély történetét bemutató kiállítás.

kézműves portékák és házi finomságok vására:

A hajdúsági, bihari és érmelléki települések elhozzák legszebb portékáikat: a vidéki gazdálkodásból származó kiváló minőségű élelmiszereiket, kézműves termékeiket, a hagyományos népi mesterségek remekeit.

A fogadóban tájjellegű ételek, frissensültek, debreceni páros kolbász és erdélyi kürtőskalács várja a megéhezőket.

Praktikus információk:

A fesztivál helyszíne több irányból is megközelíthető:

– a létavértesi kishatárátkelő (nyitva magyarországi idő szerint 6.00 és 22.00 között) után 200 méterre jobbra fordulunk, majd kb. 5 km után elérjük a település központjában található Zichy-kastélyt (a főútról a református templomnál jobbra fordulva máris megérkeztünk), Debrecenből 45 km;

– a nyírábrányi nagyhatárátkelő (non stop nyitva) után Érmihályfalván Nagyvárad felé fordulunk, az E671-es számú főúton haladunk Diosig településig (a vasútállomás után jobbra fordulva áthajtunk a síneken, majd kb. 2 km után elérjük a község központjában található úticélunkat, Debrecenből 77 km.

Románia más időzónába tartozik: a határ átlépése után +1 órával számoljunk. Az itt megadott időpontok ottani helyi idő szerint értendők.

Hivatalos fizetőeszköz: román lej (1 RON = 67-70 HUF).

A fesztivál a 18 év felettiek számára belépőjeggyel látogatható. A belépőjegy ára: 10 lej. A belépőjegy megváltásával egy borkóstoló poharat is kap a látogató. A 18 éven aluliaknak a belépés ingyenes.

A borok kóstolása kóstolójegyekkel történik, a kóstolójegyek a bejáratnál vásárolhatók meg.

A fesztivál szervezője: Bihardiószegi Önkormányzat.
Partnerek: Debrecen városa, Zichy Gazdakör, Vura Vinotéka.

Részletek

Dátum:
2019 június 1
Időpont:
10:00 - 22:00
Program Kategóriák:
, , ,
Program Címkék:
, , , , ,

Helyszín

Bihardiószeg, Zichy-kastély kertje
Bihardiószeg, Románia
Scroll Up